KAA

חיווט

רוב מה שאתם צריכים לדעת על תיקוני אלקטרוניקה או שיפוצים בכללי, טומן בחובם את פעולת החיווט – איך לאפיין אותה, מאיפה לקנות את החומרים, והכי חשוב איך לעשות זאת נכון ואפקטיבי. אם הנכם מתכננים פרוייקט שיפוץ אלקטרוניקה נרחב, אזי יהיה כדאי לכם ללמוד את הבסיס הדרוש לשם חיוווט הפרוייקט שלכם בצורה יעילה.

במאמר זה תמצאו את כל מה שתצטרכו בנוגע לחיווט אלקטרוניקה

חוטי חשמל | הבנת הגדלים

הבנת גודלם הנכון והמדוייק הוא קריטי לכל פעולת חיווט. גודל חוט החשמל מעיד על קוטרו של המוליך המתכתי שנמצא בו שמבוסס על מערכת ה AWG. American Gauge System (מד החוט האמריקאי)

אותו מד מתייחס ליכולת העברת זרם החשמל שלו, או במילים אחרות, כמה אמפר אותו חוט חשמל יכול לעמוד בו בבטחה. כאשר אתם באים לבחור את הגודל הנכון של החוט, אתם תהיו חייבים להתחשב במד של החוט, בקיבולת שלו, ולמה בדיוק הוא ישמש אתכם.

חוטי חשמל לא מותאמים לכמות האמפר שהם יכולים להעביר יכולים לגרום לקצר במעגל החשמלי ולשרפה. 

כבל עטוף לא מתכתי

רוב החיווט הפנימי מתבצע עם כבלים עטופים לא מתכתיים. NM עשוי מ 3 או יותר חוטים עטופים בתוך כיסוי פלסטיק גמיש.

קידוד צבעים אלקטרוני

קידוד צבעים משמש גם לשכבה החיצונית של קבוצת הכבלים העטופים, וגם לחוטי ההולכה שבתוכם. הבנת הקידוד צבעים הזה יכול לעזור לכם לזהות למה החיווט הזה משמש, ועוזר לשמור על עקביות בתוך המערכת האלקטרונית. 

קידוד הצבעים מתייחס לגודלם של החוטים בתוך הכבל ולציון האמפר שלו.

חיווט אילוסטרציה

הבנת התגיות על כבלי החשמל

לחוטי חשמל וכבלים יש סימני חותמות, או כיתוב עליהם. סימנים אלו מספקים עוד מידע חשוב לגבי החיווט, תנאי הבידוד שלו, וכוללים את גודלו של הכבל וממה הוא עשוי, איזה חומר בידוד יש לו, מספר חוטי החשמל הנמצאים בכל כבל, ומאפיינים נוספים. 

ובעוד שהסתכלות על הצבע של הכבל יכול לעזור לכם לצמצם את האפשרויות בחנות, קריאה והבנת החותמות על החיווט עצמו היא הדרך הבטוחה ביותר שאתם תשיגו את החומר המדוייק לכם.

כבל תת קרקעי קבורה ישיר

כבלים חשמליים סטנדרטיים מעוצבים כך שישהו הרבה זמן בתוך בתים, מקום שהוא יבש ומוגן על ידי קירות, גגות ורצפה.

לגביי פרוייקטים חיצוניים או כאשר מריצים חיווט תת קרקעי, אתם תהיו מחוייבים להשתמש בכבל תת קרקעי קבורה ישיר אשר יכול להיות מותקן מתחת לאדמה עם או בלי תעלה.  באמצעות כבל תת קרקעי קבורה ישיר כל אחד מהכבלים המוליכים מוטמעים בתוך וייניל ( Vinyl) מוצק ששומר עליהם לחלוטין מלחות .

איך לפרק חיווט אלקטרוני ?

פירוק חיווט אלקטרוני כולל הסרה של פלסטיק הבידוד שעוטף את הליבה המתכתית של הכבלים. זה חשוב ביותר להיות זהירים כשעושים זאת בשביל לא לפגוע במתכת. התהליך הינו פשוט אך דורש כלי מיוחד לפירוק החיווט, והבנה בסיסית של איך להשתמש בו. 

מותר מספר מקסימלי של חוטי חשמל

המספר המקסימלי המותר נקראת באנגלית Fill Capacity (קיבולת מילוי) והוא תלוי במספר גורמים כגון – גודל הכבל, המד של חוטי החשמל (Gauge), ומאילו חומרים מורכב הכבל החשמלי.

חיווט מפסק לוח חשמל

לוח החשמל, הנו ספק הכוח המרכזי של הבית שלכם. ומשם מקבלים המעגלים החשמליים של הבית את החשמל והנם מוגנים על ידי פיוזים. חיווט לוח חשמל זהו תפקיד אך ורק לטכנאי חשמל מוסמך .

מתג ניתוק חשמלי

מתגי ניתוק חשמליים מספקים לכם אמצעי לכבות את החשמל של ממיקום חיצוני.  בדרך כלל מתגי הניתוק נמצאים מתחת להיכן ששעון החשמל נמצא בלוח. כמו המפסק חשמל כל שינוי או עבודה על מתגי הניתוק מחוייבים להיעשות על ידי טכנאי חשמל מוסמכים.

עוד מאמרים בנושא

פיתוח מוצר טכנולוגי

פיתוח מוצר טכנולוגי בישראל

פיתוח מוצר טכנולוגי בעידן המודרני נתפס כאחד האתגרים המרתקים ביותר בעולם ההייטק, דורש חדשנות, יצירתיות ותכנון אסטרטגי לשילוב טכנולוגיות מתקדמות במוצרים שישנו את פני החיים

למאמר »