KAA

חיווט חשמל - 5 סוגים שונים

חיווט חשמל

חיווט חשמלי יכול להיות מסובך. במיוחד עבור אלה ללא הניסיון הרב או הידע. לכן, בדרך כלל עדיף להזמין אנשי מקצוע אשר יעשו את עבודת החיווט. אחרת, אתם עלולים להסתכן בפציעה, נזק או שריפה. אם אתם מתכננים פרויקט שיש בו גם הרכבות אלקטרוניות, ישנם כמה דברים בסיסיים שתצטרכו לדעת על פעולת החיווט.

חיווט חשמלי מאמר

חלקי חוטי חשמל

כאשר מבצעים חיווט, עליכם לזהות את החלקים של חוטי החשמל השונים

 • כבל NM מצופה 

המעטפת החיצונית (המעיל) והחוטים הפנימיים. 

 • החוט הצבעוני 

החוט הירוק, שחור, אדום, כחול או לבן. המעטפת המכסה את חוטי הנחושת הפנימיים. אם תסתכלו מקרוב, תראו סימנים מוטבעים על המעטפת כדי לדעת כמה חוטים נמצאים בפנים. צבע המעטפת מאפשרת לכם לדעת מה כל חוט עושה.

סוגי חוטי חשמל

 • חוטים שחורים או "חמים" 

נושאים עומסי חשמל חיים מלוח השירות החשמלי לשקעים ומנורות.

 • חוטים אדומים

גם חוטים חמים המשמשים לחיבור בין גלאי עשן, כך שאם אזעקה אחת מופעלת, כל האחרים עושים זאת גם כן.

 • חוטים לבנים ואפורים

חוטי אפס מתחברים לפס ניטראלי, המושך זרם ומוביל אותו בכל הבית. אל תתנו לחלק ה"נייטרלי" להטעות אתכם כי הם עדיין יכולים לשאת מטען. במיוחד אם העומס הנוכחי אינו מאוזן. 

 • חוטים ירוקים

מחברים את מסוף ההארקה בקופסת שקע, מעבירים אותו לפס הארקה בלוח החשמל, ונותנים לזרם מקום לברוח אל האדמה במקרה שחוט חי יגע במתכת או במוליך אחר. חוטים ירוקים יכולים להתחבר רק לחוטים ירוקים אחרים אך עדיין יכולים להיות פעילים אם מערכת החשמל פגומה. חוטי נחושת חשופים הם הסוג הנפוץ ביותר של חוטי הארקה. 

 • חוטים כחולים וצהובים

למרות שלא נמצאים בדרך כלל בכבל מצופה לא מתכתי (NM), נמצאים בשימוש לפעמים כחוטים חמים בצינור חשמל.

חיווט חשמל מאמר male-electrician-works-switchboard-with-electrical-connecting-cable

סוגי חיווט חשמל

Cleat Wiring

חיווט זה מורכב מחוטי PVC מבודדים. זוהי מערכת חיווט זמנית, ולכן היא לא מתאימה לבתים. יתר על כן, סוג חיווט זה נמצא בשימוש נדיר בימינו.

תעלות חיווט מחורצות 

שיטת חיווט זאת הייתה פופולרית בעבר. אך, כיום שיטה זאת נחשבת מיושנת בגלל היעילות של המעטפת ושל חיווט NM . הכבלים ששימשו בחיווט חשמלי זה היו בדרך כלל מ –  PVC. הכבלים נישאו דרך מתקני עץ, כאשר למתקן היו חריצים מקבילים חתוכים לאורכם לאיסוף הכבלים.

חיווט באטן

חוט חשמל בודד או קבוצת חוטים מונחים על מארז עץ. החוטים מוחזקים לפלט באמצעות תפס פליז ומרווחים במרווח של 10 ס"מ אופקית ו-15 ס"מ אנכית.

 חיווט מצופה עופרת

חיווט מצופה עופרת משתמש במוליכים מבודדים מכוסים במעטפת חיצונית של סגסוגת אלומיניום המכילה כ-95% עופרת. מעטפת המתכת מעניקה הגנה לכבלים מפני נזקים מכניים, רטיבות וקורוזיה

 חיווט צינורות 

ישנם שני סוגים של חיווט צינורות, סמוי וגלוי.

חיווט צינורות מתייחס לכאשר החיווט מתבצע בתוך צינורות GI על קירות או גגות הבתים באופן גלוי לעין.  חיווט צינור סמוי זה כאשר הצינורות מוסתרים בתוך הקיר או, זה נקרא חיווט צינורות סמוי והתקנה זאת פופולרית מכיוון שהיא מושכת יותר מבחינה אסתטית.

להלן כמה יתרונות וחסרונות של חיווט צינורות

יתרונות

 1. חיווט בטוח
 2. מוגן מפני השפעות חיצוניות כגון לחות או גשם. 
 3. אין סיכון להתחשמלות
 4. מושך מבחינה אסתטית
 5. אין סיכון לבלאי, שריפה או בידוד פגום
 6. די אמין
 7. ניתן לבצע שיפוצים בקלות שכן ניתן להחליף חוטים ישנים בקלות

חסרונות

 1. יקר בהשוואה לעבודות חיווט אחרות
 2. יהיה מאתגר לשנות את מיקומם של מתגיםץ
 3. התקנה מורכבת
 4. קושי למצוא פגמים בחיווט
 5. הוספת צינור נוסף בעתיד תהיה משימה מייגעת

כאשר חיווט לא נעשה כראוי או לא מתוחזק היטב, זה עלול להוביל למצבים מסוכנים כגון שריפות חשמל. לכן, חשוב להקפיד על זהירות רבה כאשר מתכננים לעשות חיווט חשמל.

עוד מאמרים בנושא

חברת מכשור רפואי

חברת מכשור רפואי

חברת מכשור רפואי מתמקדת בפיתוח וייצור של ציוד רפואי מתקדם המסייע לאנשי מקצוע ברפואה לספק טיפול איכותי ובטוח למטופלים. החברות בתחום זה משקיעות משאבים רבים

למאמר »
הלחמות בדיל

הלחמות בדיל

הלחמות בדיל הן חלק בלתי נפרד מעבודות אלקטרוניקה ותיקונים שונים בתחום החשמל. הבדיל, חומר רך ונוח לעבודה, משמש כגשר מוליך חשמל בין רכיבים אלקטרוניים, ומאפשר

למאמר »
מפעל הרכבות אלקטרוניות

מפעל הרכבות אלקטרוניות

מפעל הרכבות אלקטרוניות הוא חלק בלתי נפרד מתעשיית האלקטרוניקה המודרנית, המספק רכיבים חיוניים למגוון רחב של מוצרים אלקטרוניים. במפעל זה, מתבצעת הרכבה של רכיבים אלקטרוניים

למאמר »
ייצור מכשור רפואי

ייצור מכשור רפואי

ייצור מכשור רפואי הוא תחום טכנולוגי מתקדם ומורכב הדורש ידע ומיומנות גבוהה. מכשור רפואי כולל מגוון רחב של מוצרים, החל ממכשירי דיאגנוסטיקה ועד לפרוטזות ושתלים

למאמר »